19. avgust 2011

Elektrostimulacija mišic

Dve leti nazaj sem bila operirana na hrbtenici, od takrat naprej pridno telovadim in uporabljam elektrostimulator, ki mi zelo pomaga pri vadbi stabilizacijskih mišic, zato sem se odločila da vam napišem nekaj malenkosti o elektrostimulaciji, ker si dosti ljudi predstavlja da jih priklopiš na 220V in si fertik. ;))) Ne je zelo učinkovita zadeva, ki jo priporočam vsakemu, ki ima težave s križem ali mišicam...




Elektrostimulacija mišic omogoča intenzivno mišično vadbo z majhno obremenitvijo mišic, kit, vezi.
 
Elektrostimulacija povzroči draženje motoričnih živčnih vlaken s pomočjo električnih impulzev. S tem povzroči krčenje mišic, ki je podobno zavestnemu krčenju mišic.
Compex mišična stimulacija omogoča optimalno krčenje mišic z najmanjšo možno količino energije, zato je stimulacija bolj prijetna in učinkovita. Z neinvazivno Muscle Intelligence TM tehnologijo avtomatično prilagodi parametre stimulacije posamezniku in izbranim mišicam. Različni programi stimulacije omogočajo preprečevanje in zmanjšanje mišične atrofije, povečanje mišične moči in vzdržljivosti, protibolečinsko stimulacijo itd.
 
Kdaj priporočamo elektrostimulacija mišic?
Elektrostimulacijo mišic v največkrat priporočam za preprečevanje propadanja mišične mase oz. atrofije ter za ponovno pridobivanje vseh komponent mišične zmogljivosti. Poškodbe in operacije na mišično kostnem sistemu pogosto zahtevajo daljše obdobje imobilizacije, omejene aktivnosti in obremenjevanja. Elektrostimulacija za mišično delo ne zahteva obremenjevanja kosti, manjša je tudi obremenitev kit in vezi. Zato jo priporočam po zlomih in operacijah kosti ali poškodbi kit in vezi.
 
Kako izvajamo elektrostimulacijo mišic?
Za doseganje dobrih rezultatov je zelo pomembno pravilno nameščanje elektrod. Motorična točka je področje na koži, ki je najbližje mestu, kjer motorični živec vstopa v mišico. Na tem mestu dobimo z elektrostimulacijo najboljši odgovor mišice. Na obravnavano mišico običajno namestimo dve ali štiri samolepljive elektrode. Program stimulacije izberemo glede na željene terapevtske učinke. Programi stimulacije trajajo različno dolgo, običajno med 30 in 60 minut. Stimulacijo v terapevtske namene lahko izvajamo vsak dan.
Elektrostimulacija povzroči mišično kontrakcijo, ki jo čutimo kot močnejšo od tiste, ki jo lahko izvedemo sami. Kljub temu elektrostimulacija ne sme biti boleča.

Ni komentarjev:

Objavite komentar